Çin’de yaşamak: Yurtdışında yaşamak, kültürün tuhaflıkları


sadece bir ülkede seyahat etmekten kesinlikle farklıdır. Çin yaşam tarzını, geleneklerini ve kültürünü gerçekten öğrenebildik. Burada yaşamaktan ne kadar öğrendiğimiz olağanüstü, görünüşe göre bir ay boyunca burada seyahat ettiğimizde hiçbir şey bilmiyorduk!

Bu ilginç ülkenin, halkının ve yaşam biçimlerinin tuhaflıklarına girmenizin zamanının geldiğini düşündük.

1. Doğduğunuzda, 1 yaşındasınız. Ha? Evet, asla bir aylık, hatta bir günlük değilsin, bu dünyaya zaten bir yıl içinde yaşıyordu! Bu yeterince tuhaf görünmüyorsa, Çin Yeni Yılı olduğunda, bir yıl daha yaşlıyorsunuz. Örneğin, Ocak ayında doğmuş olsaydınız, bir yaşında, sonra Şubat ayında (Çin Yeni Yılı), 2 yaşında olurdunuz… ama gerçekte sadece 2 aylık olurdunuz! Çok kafa karıştırıcı. Her zaman öğrencilerimize soruyoruz: Çin yıllarında mı yoksa gerçek yıllarda mı?!

Kaç yaşındasın?! Çoğu zaman Çinli insanlar bile kaç yaşında oldukları konusunda kafası karışır

2. Kırmızı renkte birinin adını yazmak büyük bir hayır-hayır. Çin’de kırmızı renk çok şanslı olsa da ve para ve refah ile ilgili birçok şey kırmızı olsa da, asla kırmızı bir kalemle birinin adını yazamazsınız. Bunu yapmak yakında öleceklerini veya ölmelerini istediklerini gösterir! Bunun nedeni, eski zamanlarda ölenlerin isimlerinin mezar taşları ve plaklar üzerine kırmızı olarak yazılmış olmasıdır.

3. çubuk görgü kuralları. Yemek çubukları ile yemek yemek için 10 veya daha fazla “kural” var, ama size sadece birkaç büyük olanı söyleyeceğim. Birincisi, çubuklarınızı asla dikey olarak bir kaseye veya pirinç içine yapıştırmamanızdır; Bunu yapmak genel olarak ölüleri veya ölümü beslemeyi temsil eder. Bir başka ilginç çubuk politikası, asla yemek çubuklarını (ya tutulurken veya tabağınızda dinlenirken) masadaki başka bir kişiye doğru işaret etmemedir. Kötü form olarak kabul edilir.

Bu yemek çubuklarıyla ne yaptığınızı izleyin… çubuk görgü kuralları Çin’de büyük
4. Hızlı içmek ve yemek. Çinli insanlar her zaman yemek yerken acele ediyor gibi görünüyor ve içiyorlar. Bir restorana varırlar, siparişlerini verirler, yiyecekler 5 dakika içinde ortaya çıkar, onu atarlar, yerel içki hızlı atışları yaparlar ve sonra yaklaşık bir saat sonra ayrılırlar! Kanada’daki bir yemek deneyiminden kesinlikle farklı – burada meze, çöl veya kahve!

5. “Şişmansın” demek iyidir. Görünüşünüz hakkında biraz bilinçliyseniz kesinlikle Çin’e gelmeyin! Çinliler için, birinin nasıl göründüğü konusunda samimi olmak normdur. İster şişman, çirkin, yakışıklı, güzel, büyük bir burnunuz ya da büyük bir popouz olsun, her şey yolunda ve kimse onun tarafından öfkelenmez.

6. Çok fazla eşek, ama bölünme yok. İlkbahar ve yaz aylarında Çin’e gelirseniz, hayal edebileceğiniz en kısa etekleri ve şortları göreceksiniz! Buradaki kadınlar 5 inç topuklu, şok edici kısa etekler, ama çok muhafazakar bir üst giyecek. Çin’de bölünme asla gösterilmez ve Çinli kadınlar bu konuda çok utangaçtır.

7. Hava için giyin ve alışın. Çinli insanlar klima veya ısıtma ünitesini kullanmaktan hoşlanmıyor. Eğer soğuklarsa, çok daha fazla kıyafet giyecekler. Eğer sıcaklarsa, bundan acı çekerler! Sıcaktan soğuğa gitmenin kişinin sağlığı için kötü olduğunu düşünüyorlar.

Bir düğünde bile, bu kış hiçbir ısı yoktu… Kış katlarımızda hepimiz “giyinmiş”!

8. Sıcak içecekler için. Soğuk içecekler içmek mide ağrılarına neden olur. Her zaman Çinli insanların sıcak su veya en azından oda sıcaklığı suyu içtiğini göreceksiniz. Bunun gıdaların sindirilmesine yardımcı olduğuna inanıyorlar. Ayrıca, soğuk su içerseniz, vücudunuzun onu ısıtmak için enerji kullanacağına inanırlar.

Çin’de gitmenin tek yolu içmek oda sıcaklığı içecek içecekleri veya sıcak içecekler. Mide ağrısı almak istemezsin …
9. PDA yok! Birçok Asya ülkesinde olduğu gibi, herhangi bir “kişisel sevgi gösterileri” göstermek uygun değildir. Çok daha modern şehirlerde, el ele dolaşan bazı genç çiftler göreceksiniz, ancak nadiren sarıldığını ve kesinlikle öpüşmediğini göreceksiniz.

Bir çift evlendiğinde bile, alternatifte hızlı bir kucaklama….
10. Sıcak kalmak. Sıcaksanız, asla üşütemez, grip alamaz veya hastalanamazsınız. Nick öksürüyordu ve bir Çinli dostu “Nasıl öksürüyorsun, dışarıda sıcak” dedi. Söyleyecek bir Çinliydi. Bütün yabancı öğretmenler onu sevdi.

11. Bahar takvimde bir tarihtir. Çinli insanlar kış kıyafetlerini belirli bir tarihe kadar giyiyorlar. Gerçek sıcaklığın dışarıda olduğu önemli değil. Geçen hafta tam anlamıyla 32 derece idi ve Çinli insanlar kışlık paltolar, pantolon ve bot giyiyordu. Öğrencilerimiz, littl’lerini aşağı damlayan ter boncukları ile 4 kat giysi ile sınıfa gelirE yüzleri, ama hey, henüz bahar zamanı değil!

Öğrencilerimiz 4 kat giyiminde terliyor olsalar da, resmi olarak bahar saatine kadar onları çıkarmazlar
12. Oturma ayı. Bir bebeği teslim ettikten sonraki ilk ay boyunca, annenin yatakta kalması ve birçok battaniye katmanı altında sıcak kalması beklenir. Bu süre zarfında dişlerini duş almasına veya fırçalamasına izin verilmiyor. Bunu yapmak onun soğuk almasına, ona baş ağrısı vermesine veya dişlerini gevşetmesine ve diş etlerini kanamasına neden olabilir. Ve elbette, hiçbir soğuk yiyecek yenilmemeli – sıcak kalması gerekiyor. Hamilelik ve doğumu çevreleyen birçok inanç ve gelenek var, ama bunlar gerçekten öne çıkıyor!

13. Osuruklar komik değil. Öğrencilerimiz her zaman sınıfta osurdu ve biz düz bir yüz tutmaya çalışan sadece biziz! Görünüşe göre herhangi bir bedensel işlev kamuoyunda kabul edilebilir. Osurma, geğirme, slurping, burnunuzu seçme ve batıda fakir görgü olduğunu düşüneceğimiz başka bir şey, burada kesinlikle normal.

Burnunu seçen birinin fotoğrafı olmadığından, bu yapmak zorunda kalacak….

Çin kültürü dünyanın en eskisidir ve burada yaşamak çok göz açıcı olmuştur. Yeni kültürleri ve yaşam biçimlerini öğrenmeyi seviyoruz, yeni bir ülkeye seyahat etmenin en iyi yanı! Burada yaşamak bize Çin ve insanları hakkında tamamen farklı bir muhtemel verdi… gerçekten dünyanın en naziklerinden bazıları.

Yurtdışında yaşadınız ve kültür hakkında ilginç şeyler öğrendiniz mi? Sizden haber almak isteriz! Aşağıda bir yorum bırakın.

Yurtdışında yaşamanın harika olmasının 10 nedeni!

sırt çantasıyla Çin Bütçe Rehberi

Çin seyahat blogları

Bu gönderi gibi mi? İğnele!

Feragatname: Yoldaki Keçiler, Amazon Ortak ve diğer bazı perakendeciler için bir ortaklıktır. Bu, blogumuzdaki bağlantıları tıklatıp bu perakendecilerden satın alırsanız komisyon kazandığımızı gösterir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *