WHY YOU must get travel insurance coverage WHEN YOU travel


Posted: 5/28/21 | may 28th, 2021

I’ve written about getting travel insurance coverage a lot. I’ve talked about exactly how to discover the ideal policy, shared a listing of the very best travel insurance coverage business worth inspecting out, as well as responded to a few of the most typical concerns on the subject.

But while I’ve talked about the functional “how-to” part of getting insurance, I’ve never truly focused on the why of travel insurance.

So let’s talk about that today.

Why must you get travel insurance?

Why is it important?

What’s in it for you?

Well, for starters: peace of mind.

Also, the prospective not to go broke as well as the capability to get care when you requirement it.

Many of us believe we’re invincible: we believe we’ll never get ill on the road, robbed, or be included in an accident. As somebody tweeted to me “I’ve traveled extensively for a lot more than a decade as well as never when ever *considered* getting travel insurance. Still no issues.”

But the past is not prologue.

I never believed I’d break my cam in Italy or pop an eardrum while diving diving in Thailand.

I likewise never believed I’d get knifed in Colombia

My good friend never believed he’d break his back. My other good friends didn’t plan on bike as well as cars and truck mishaps or getting their stuff stolen, or their daddy dying as well as having to unexpectedly fly home.

But all those things did happen.

You’re not Superman or question Woman. You can’t fight off criminals, bend steel, or fly. You can’t autumn from the sky as well as walk away.

When you’re a budget plan traveler, costs a few hundred additional dollars on something that only may be utilized can be a difficult pill to swallow. When every cent counts, the temptation is to just roll the dice as well as hope nothing happens.

I can provide you countless examples of people who gotten travel insurance coverage as well as were thankful they did.

I can likewise provide you countless examples of people who didn’t get it as well as regretted it when something went wrong.

Travel is all about the unknown — as well as that unknown is a double edge sword bringing interesting adventures or disaster.

Don’t autumn for the rational fallacy that since something hasn’t occurred before, it’s not likely to occur in the future.

The past is NOT prologue.

Just since you haven’t gotten ill on the road doesn’t indicate you won’t get ill in the future. If you’ve never had something stolen from you, it doesn’t indicate it won’t occur in the future.

Getting ill occurs all the time.

Getting robbed occurs all the time.

Getting injured occurs all the time.

Getting delayed in transit occurs all the time.

Breaking something occurs all the time.

Travel insurance coverage will be there in all those situations. It is detailed protection that will secure you when you get ill or robbed or hurt, experience an accident, have your flight delayed or canceled, or requirement to cancel your trip since of an emergency.

Travelers likewise commonly think, “Well, insurance coverage is more affordable in other parts of the world, so I can just pay for it out of pocket. It’s all socialized health and wellness care, right?”

Yanlış.

U.S. health and wellness insurance coverage doesn’t cover you overseas. Neither do all those socialized medical programs in other countries.

Plus, even if you are covered by a foreign medical program, that only covers you for medical care. You won’t be covered if there is a prolonged flight delay, cancelation, theft, or lost luggage. as well as those occur method a lot more commonly than injuries.

When you travel, you’re not covered. You’re still going to have to pay out of pocket, as well as if you’re seriously sick or have to go home, those costs will add up!

When you requirement casts as well as airlifts as well as severe medical attention, it’s not cheap. I mean, right here are just emergency medical evacuation costs in some prominent destinations around the world:

Mexico: $25,000-$60,000

South America: $100,000

Germany, France, or other established European nations: $50,000-$100,000

Russia: $90,000-$150,000 (weather conditions can considerably boost costs)

Asia, Australia, as well as the middle East: $220,000

That’s a ton of money! who can pay that?

Travel insurance, that’s who!

While lots of credit score cards offer insurance coverage on things you get with those cards (like flights as well as hotels), their service as well as protection is extremely limited.

For example, if you utilized the Chase Sapphire Reserve, they will reimburse as much as $10,000 per trip (for nonrefundable costs like traveler fares, tours, as well as hotels) if it’s canceled or cut short by sickness, serious weather, or specific other situations. They’ll likewise conceal to $3,000 for inspected or carry-on luggage that is damaged or lost by the carrier, as well as6 saat boyunca gecikmiş uçuşlar için 500 dolara kadar gizlenecekler (konaklama ve yemek gibi şeyler için). Acil bir tahliye ile sonuçlanan evden uzak bir yolculuk sırasında yaralandıysanız veya hasta olmanız durumunda, tıbbi hizmetlerin yanı sıra 100.000 $ ‘a kadar ulaşım için de ele alınabilirsiniz.

Ancak yoldayken hastalanırsanız çok fazla kart ödemeyecektir. Daha az premium Chase Sapphire tercih edilen kart, kayıp veya hasarlı bagaj için korunmanın yanı sıra, tıbbi tedavi veya bir tıbbi tedavi için geri ödeme yapılmamasına ek olarak aynı gecikmeye ve iptal geri ödemelerine (ancak 6 saat sonra başlarlar) sahiptir (ancak 6 saat değil) acil durum.

Herkesin premium kredi skoru kartı yoktur ve o zaman bile birçoğu tıbbi talepleri ödemek konusunda cimri. (Ayrıca, premium kartlar gerçekten sadece ABD’de sunulmaktadır).

Yoldayken meydana gelen her şeyi kapsayan güvenlik kanadı (tercih ettiğim şirket) ile karşılaştırın. Planları şunları içerir:

Acil tıbbi kapsamda 250.000 USD

Acil diş bakımı için 1.000 $ USD

Tıbbi tahliye için 100.000 USD

Siyasi kargaşa nedeniyle tahliye için 10.000 USD

Gezi kesintisi için 5.000 $ USD

Seyahat gecikmesi için 200 $ USD

Ölüm veya parçalanma için 12.500-25.000 USD

Buna ek olarak, seyahat sigortası kapsamı, ailede bir ölüm, grev veya doğal bir felaketten bu yana kullanamayacağınız iade edilemez biletlerin yanı sıra tetiklenen yolculuk gecikmelerini de kapsar. Uçuşların sadece% 80’i zamanında ortaya çıkıyor ve günde yaklaşık 100.000 uçuş var. Bu, seyahatiniz sırasında bir hıçkırık olma şansının şaşırtıcı derecede büyük olduğunu gösteriyor.

Kısacası, seyahat sigortası kapsamı, kredi puanı kartınızın sigortasından çok daha cömert ve ayrıntılıdır.

***
Seyahat ettiğimizde bilinmeyenleri kabul ediyoruz.

Ancak bu bilinmeyenleri korumak, bir şeyin yanlış gidebileceği artırılmış olasılık gelir.

Seyahat sigortası kapsamı buna karşı çitinizdir.

Çünkü bunu seçtikten sonra kolunu kıran iyi arkadaşım gibi olmak istemediğiniz için, yolda asla incinmediği düşünüldüğünde, sigorta kapsam planını yenilemek anlamsızdı…. Ve sonra hemen seçiminden pişman oldu.

Günde sadece birkaç dolar olarak, bir şey yanlış giderse, ihtiyacınız olan yardımı alabileceğinizi ve çok daha fazla paradan çıkmayacağınızı anlamak için gereksiniminiz.

Seyahat sigortası olmadan evden asla ayrılmam. Yapmamalısın.

Günde 50 $ ‘dan dünyayı nasıl gezinir

New York Times Çok Popüler Ciltsiz Koyuş Kılavuzu Rehberim, dövülmüş yoldan çıkacağınız, paradan tasarruf etmenizi ve daha derin bir seyahat deneyimine sahip olmanızı sağlamak için seyahat sanatında nasıl ustalaşacağınızı gösterecektir. BBC’nin “Bütçe Planı Gezginleri İncil” adını verdiği A’dan Z planlama rehberiniz.

Çok daha fazlasını keşfetmek için buraya tıklayın ve bugün okumaya başlayın!

Seyahatinizi rezerve edin: lojistik fikirler ve hileler
Uçuşunuz
Skyscanner’ı kullanarak uygun fiyatlı bir uçuş bulun. Web sitelerini ve dünyanın dört bir yanındaki havayollarını aradığı için tercih ettiğim göz atma motoru, böylece her zaman hiçbir taş kalmadığını anlıyorsunuz.

Konaklamanızı ayırtın
Pansiyonunuzu Hostelworld ile rezerve edebilirsiniz. Bir pansiyon dışında bir yerde kalmak istiyorsanız, konukevleri ve oteller için sürekli olarak en ucuz fiyatları iade ettikleri için Booking.com’u kullanın.

Seyahat sigortasını hatırlamayın
Seyahat sigortası kapsamı sizi hastalık, yaralanma, hırsızlık ve iptallere karşı güvence altına alacaktır. Her şeyin ters gitmesi durumunda ayrıntılı güvenlik. Geçmişte birçok kez kullanmak zorunda olduğum için asla onsuz bir yolculuğa çıkmam. En iyi hizmeti ve değeri sunan tercih ettiğim iş:

Güvenlik Wing (herkes için en iyisi)

Seyahatimi sigortalayın (70’in üzerinde olanlar için)

Medjet (ekstra tahliye kapsamı için)

Seyahatinizi rezerve etmeye hazır mısınız?
Seyahat ederken kullanabileceğiniz en iyi iş için kaynak sayfama göz atın. Seyahat ederken kullandığım her şeyi listeliyorum. Onlar sınıfın en iyisidir ve seyahatinizde onları kullanmak için yanlış gidemezsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *