Merida, Meksika: Yucatan çevresinde günlük geziler için ideal temel (video ile)


Orta Asya’ya seyahatimiz bir sona erdiğinde, Noel için Kanada’da olmak arasında sahip olduğumuz 2,5 aylık boşluğu düşünmeye başladık. Grenada’daki evcil hayvan bakımı işimiz. İkimiz de dünyanın en az turistik bölgelerinden birine giden son gezimizin sadece maceracı ve heyecan verici değil, aynı zamanda bazen yorucu olduğunu kabul ettik.

Bu yüzden, 2,5 ayını tek bir yere koyarak geçireceğimizi seçtik. O yer Yucatan Eyaletinin güzel sömürge başkenti Merida olacaktı…

Aslında olan şey Kanada’ya vardık ve Yucatan Yarımadası’ndaki tüm fantastik yerler hakkında okumaya başladığımızdı. Meksika’ya nasıl gidebilir ve sadece bir şehir görebiliriz? Bu güney ülkeye olan ilgimiz pique oldu.

Başlangıçta planlandığı gibi iki buçuk ay olmayabilir, ancak Merida’yı 8 fantastik gün boyunca kontrol ettik ve Meksika’da kontrol edilecek en iyi yerlerden biri olduğu ortaya çıktı.

Catedral de San Ildefonso

42 metre yüksekliğinde ve 1598’den kalma yükselen bu, bu Amerika’nın en eski katedrali! Bu, bu katedrali inşa etmek için satın alma işleminde İspanyollar tarafından parçalanmış olan önceki bir Maya tapınağının yeridir. İç, güzel olmasına rağmen, Meksika Devrimi sırasında köylüler tarafından soyuldu ve bu nedenle oldukça çıplak. Gün boyunca bir göz attığınızdan emin olun, ancak katedralin güzel bir şekilde aydınlatıldığı geceleri.

Muazzam Catedral de San Ildefonso

Placio del Gobierno

Bu bina eyaletin Yürütme Hükümeti Turizm Kurulunun ofislerine ev sahipliği yapsa da, bu ortak bir hükümet ofisi değildir. Bu yeşil renkli binanın duvarlarını süslemek, yerel sanatçı Fernando Castro Pacheco tarafından boyanmış muazzam duvar resimleri. Resimlerinin tamamlanması 25 yıl sürdü ve her biri Meksika’nın tarihinde Mayalar ve İspanyollar arasındaki etkileşim de dahil olmak üzere bir dönemi tasvir ediyor.

Placio del Gobierno’daki sanat eseri çarpıcı

Teatro Peón Contreras

Bu tiyatro ilk inşa edilmiş Merida idi ve tüm Meksika’da en önemli şeylerden biri olduğu söyleniyor. Bale, opera veya senfoniler hayranı değilseniz, sadece gidin ve içine bir göz atın. Buradaki mimari güzel ve 700 kitle kapasitesine sahip, kesinlikle görülmesi gereken bir site.

Muhteşem Teatro Peón Contreras

Sokakta akşam yemeği ve canlı müzik

Perşembe -Pazar günleri 21: 00-22: 00 saatleri arasında, Calle 60 ila 55’e kadar trafiğe kapalıdır. Bu 5 blok otomobillerden harika bir şekilde geçersiz kılar ve yayalar kiliselere, karelere ve diğer manzaralara bir göz atarak barışçıl bir şekilde dolaşabilir. Bu süre zarfında, çok sayıda restoran ve bar masalarını ve sandalyelerini sokaklara koydu ve bazıları canlı müzik çalıyor. Merida’dayken bir zorunluluktur!

Canlı müzik dinlerken sokakta akşam yemeğinin tadını çıkarmak bir zorunluluktur!

Izamal’ın sarı şehri

Bu renkli şehir Merida’ya sadece 70 km uzaklıktadır ve birkaç saat kontrol etmek için müthiş bir yerdir. Muhtemelen tahmin ettiğiniz gibi, buradaki binaların çoğu sarı boyalı! Tepeler Şehri olarak da bilinir, ancak gerçekte, tepeler aslında burada duran eski Maya tapınaklarından kalan moloz yığınlarıdır.

Şehrin müthiş manzaraları için Kinich Kokmo gibi yerlerin zirvesine çıkın. Izamal manastırını kontrol ettiğinizden ve Yucatan’dan geleneksel yemekler sunan müthiş bir restoran olan Kinich El Sabor de Izamal’da yemek yediğinizden emin olun.

Sarı Izamal şehrinin etrafında dolaşıyor
Plaj kasabası Progreso

Merida’nın acımasız ısı ve gürültüsünden kaçmak için daha iyi bir yer yok. Meksika Körfezi’nde yer alan bu balıkçı kasabası Merida’dan sadece 30 dakika uzaklıktadır! Sadece 12 peso/kişi/yol başına buraya ve buraya giden yerel otobüsler var. Geri gezintiden aşağı indikten sonra, sayısız plaj tarafı çubuklarından birinde bir salon sandalyesi alın ve suyun ideal manzaralarından zevk alıyor… elinde bir margarita.

Şehir sıcağından kaçmak için müthiş bir yer

Eski Maya şehri Uxmal

Uxmal’ın UNESCO Dünya Mirası alanı tertemiz durumda. Buradaki kalıntılar Meksika’daki diğer Maya sitelerine kıyasla farklı. Bu mimari, kare yerine yuvarlak kenarları, pürüzsüz alçak duvarlar ve yağmur tanrısı, chaac, taştan oyulmuş PUUC tarzıdır.

We love the rounded Puuc style architecture here

Wonder Of The World: Chichen Itza

Dominating the center of the ancient Mayan City of Chichen Itza, stands the 30m high El Castillo Pyramid, which is the actual wonder of the World. even though this is a Wonder, we personally think that the ruins at Uxmal were eQually, daha fazla değilse, etkileyici! Bu siteye günlük olarak inen turistlerin sürülerinden ve ayrıca amansız ısıdan kaçınmak için buraya erken geldiğinizden emin olun! Site 09:00 – 17:00 arasında açıktır, giriş ücreti yabancılar için 204 pesodur.

Chichen Itza’da yükselen Kukulkan Piramidi, dünyanın bir harikası!

Dzibilchaltun kalıntıları

Meksika’nın yoğun yollarından uzakta yer alan bu dövülmüş yol kalıntılarıdır. Bu sizin ortak Maya şehriniz değil ve birçok farklı nedenden dolayı özel. Buradaki ana tapınağa, kazı sırasında bu alanda bulunan 7 küçük, taş oyma bebek nedeniyle yedi bebek tapınağı denir.

İlkbahar ve sonbahar ekinoksu sırasında, güneş tapınağın kapılarından mükemmel bir şekilde parlar. Maya halkı için hasat mevsiminin başlangıcını ve sonunu temsil etmek için kullanılan ışık kirişleri. Yine hem yaratıcılıklarının hem de mevsimsel değişim bilgisinin bir başka kanıtı.

Yedi Bebek Tapınağı

Dzibilchaltun’un bir diğer ilginç özelliği, İspanyolların 1600’lerde inşa ettiği İspanyol Fransisken Kilisesi. Maya mimarisinin İspanyol yapılarıyla birlikte var olduğunu ilk kez gördük. Burada yüzmek için müthiş güzel bir cenot da var. Sadece güzel değil, aynı zamanda Cenote ilk olarak 1957’de keşfedildiğinde, suda urns, ahşap, seramik parçaları ve insan kemikleri bulundu!

Maya harabeleri arasında bu İspanyol kilisesini görmek ilginçti

Meksika’yı sırt çantasıyla geçiriyorsanız, kendinizi birkaç gün boyunca Riviera Maya’nın muhteşem beyaz kum plajlarından uzaklaştırmanızı öneririz. İç kısımda görmek için çok sayıda harika şey var ve sudan uzaklaşmak için çaba gösterenler hayal kırıklığına uğramayacak!

Merida çevresindeki manzaraları sergileyen hızlı videomuza bir göz atın!

☞ Burada çok daha fazla Meksika makalesine bakın:

Puerto Vallarta’da yapılacak şeyler – kaçırmak istemeyeceğiniz 20 harika şey!

Playa del Carmen’de yapılacak şeyler – ilk 21’in bir listesi

La Paz, Meksika’da yapılacak şeyler – ilk 21’in bir listesi

Cabo San Lucas’ta Yapılacak Şeyler – En İyi 21’in Listesi

Guanajuato’da yapılacak şeyler – ilk 10’un bir listesi

San Pancho’da yapılacak şeyler – ilk 15’in bir listesi

Manzanillo Colima – Yüce Seyahat Rehberi

Bu makale gibi mi? İğnele!

Feragatname: Yoldaki Keçiler, Amazon Ortak ve diğer bazı perakendeciler için bir ortaklıktır. Bu, blogumuzdaki bağlantıları tıklarsanız ve bu perakendecilerden satın alırsanız komisyon kazanmamız anlamına gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *