Seyahat Blog Tasarımınızı Geliştirmek İçin 10 Öneri


Tasarım, özellikle kitlelerin belirli bilgileri zamanında aradıkları seyahat bloglarıyla ilgili olduğunda, bilgileri tüketme şeklimizde çok önemli bir rol oynar. İyi tasarlanmış bir seyahat bloguyla, izleyici bilgileri saniyeler içinde alabilir ve bu da siteye çok daha sık gitme uygulaması oluşturur.

Öte yandan, kötü gelişmiş bir seyahat blogu izleyiciyi karışık bırakabilir, kötü bir fikir oluşturabilir ve blogunuzu tamamen terk edebilir.

Araştırmaya göre, kitleniz seyahat blogunuzun görsel çekiciliğine bakacak ve sayfa yüklerinden sonra 500 milisaniye kadar hızlı bir fikir oluşturacak! Ne yazık ki, birçok seyahat blogu ilk aşamalarında tasarıma öncelik vermez ve blog büyüdükçe, tasarım genellikle arka brülöre konur ve tamamen unutulur.

İçeriğiniz ne kadar ilginç ve farklı olursa olsun, kitleniz seyahat blogunuzun sunduğu okuma deneyiminden hoşlanmıyorsa, sitenizden ayrılmak ve diğer alternatiflere geçmekten çekinmeyeceklerdir.

10 yılı aşkın bir süredir serbest kullanıcı arayüzü tasarımcısı olarak çalışıyorum ve yakın zamanda kendi seyahat blogumu buckListly.blog’u yeniden tasarlamayı denedim.

☞ Ayrıca bakınız: seyahat işleri – uzaktan yapabileceğiniz 101 işin bir listesi

Bugün sizinle seyahat blogunuzun okuma deneyimini geliştirmek için uygulayabileceğiniz ilk 10 temel tasarım önerisini paylaşacağım.

1. Gezinmenizi basitleştirin

Daha önce de tartıştığım gibi, sitenizin kitlenizin ihtiyaç duyduğu bilgileri olabildiğince hızlı sunması ve kolay ve net bir gezinme yaparak, kitlenizin sitenizi daha kolay keşfetmesine izin verecektir.

Navigasyon yapınızı 2 seviyeden fazla olmayacak şekilde sınırlamak, sayfanın üstünde bulunan kolay ve net etiketlerle seyahat blogunuzu basitleştirmenin bir yoludur. Ayrıca, Google’a göre, içeriğinizin derinliği makalelerinizin ne kadar iyi sıralandığını belirleyebilir. Bir sayfaya ulaşmak için bir tıklama gerekirse, Google sayfayı almak için iki veya üç tıklama alan diğerlerinden çok daha önemli olarak düşünür.

Bir seyahat bloguna nasıl başlayacağınızı öğrenmek ister misiniz? Size sadece birkaç dakika içinde nasıl gösterebiliriz ve başlamanız için size 4 bölümlü Blogger Video kursumuzu ve 200 sayfalık blog yazımımızı ücretsiz göndereceğiz! Daha fazlasını öğrenmek için buraya tıklayın.

2. İçerik odaklı düzen

Bir sayfaya gelirseniz ve gözleriniz otomatik olarak içerik dışında başka bir şeye giderse, site sahibi yanlış yapıyor. Seyahat blogları içeriğine göre yaşıyor ve ölüyor ve pazarlama veya reklamlar gibi diğer ilgisiz şeyler yerine içeriğe odaklanan bir düzen seçmek önemlidir.

İçerik için en iyi düzeni, yoldaki keçilerde burada görülen tek sütun düzenidir. İçerik ön ve merkezdir, neredeyse hiç dikkat dağıtıcı değildir. Kullanıcının içeriğin nerede olduğunu düşünmesine gerek yoktur. Sayfayı görüyorlar ve hemen nerede olduğunu biliyorlar.

İki sütun düzeni, soldaki içerik ve sağdaki bir kenar çubuğu ile kabul edilebilir. Bu şekilde gitmeyi seçerseniz, içerik sütununun kenar çubuğundan çok daha büyük olduğundan emin olun, böylece kitleyi karıştırmazsınız.

Minimum 800 piksel genişliğe veya 300 piksel bir kenar çubuğuna sahip içerik alanının, kenar çubuğuna biraz yer bırakırken içerik merkezi aşamasına veren iyi bir denge olduğunu buldum.

3. Görüntüleri optimize et

Seyahat blogunuz, sınırlı mobil veriler aracılığıyla bir cep telefonundan satışa sunulacak ve seyahat içeriği genellikle resimlerde ağır olduğu için, göndermeden önce fotoğraflarınızı doğru bir şekilde optimize etmeniz önemlidir, böylece yayınınız daha hızlı yüklenir ve vermezsiniz İzleyicinin sınırlı mobil verilerini boşa harcamıyor.

Göndermeden önce Tinypng veya Optimizilla gibi 3. taraf hizmetleri aracılığıyla resimlerinizi optimize edebilir veya ayarlar üzerinde çok daha fazla kontrole ihtiyacınız varsa Adobe Photoshop ile manuel olarak yapabilirsiniz. Bulduğum en optimum ayarlar, fotoğrafları% 60 kaliteyle JPEG’ye dönüştürmektir. Kalite, numarayı denemek için tamamen özgür hissettiğiniz fotoğrafların türüne bağlı olarak değişebilir.

4. Tembel Yük

Tembel Yük, tipik olarak, görüntülerin veya IFREMES’in ihtiyaç duyulan noktaya kadar başlatılmasını ertelemek için ağır içeriğe sahip siteler tarafından kullanılan bir tasarım desenidir.

Yukarıda tartışıldığı gibi, mobil veriler ve hız kitleniz için değerlidir ve seyahat içeriğinin doğası gereği, sunucu kaynaklarınızı boşa harcamamak için tüm fotoğraflarınızı, YouTube videolarınızı ve Google Haritalarınızı satın almalısınız veD İzleyici verileri ve seyahat blogunuzun ilk yükleme süresini son derece hızlandırın.

Bunu seyahat blogunuzda yürütmek için, size yardımcı olacak küçük bir JavaScript geliştirme becerisine veya bir web geliştiricisine ihtiyacınız olacaktır. Tavsiye edeceğim bir eklenti, Verlok’un uygulanması kolay, hafif ve güçlü olan tembel yük komut dosyası.

☞ Ayrıca bakınız: 10 tamamen ücretsiz WordPress eklentisi Her seyahat bloguna sahip olmalı

Tembel yükü küçük yer tutucu görüntüler ve “srcset” özelliği ile birleştirerek Bucketlistly blogunda yaptığım gibi bir adım atabilirsiniz.

Bu şekilde çalışır: aynı görüntülerin 3 versiyonuna, biri yer tutucu (% 20 kalitede 20 piksel geniş), biri mobil versiyon (% 60 kalitede 500 piksel geniş) ve orijinal fotoğraf için ihtiyacınız olacak.

Sayfa ilk yüklenmeye başladığında, bir yer tutucu sürümü önce yer tutucu olarak yüklenir ve orijinal görüntü yalnızca kitleniz ona geçtiğinde yüklenir. Resimlerin kitlenizin ekran boyutuna bağlı olarak daha küçük bir sürüm yüklemesini istiyorsanız, görüntünün mobil sürümünü SRCSET özniteliğinin içine koyarak HTML etiketinizdeki SRCSET karakteristiğini kullanabilirsiniz. SRCSET hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

5. Arama düğmesine kolay erişim

Arama özelliği, bir seyahat blogunun sahip olabileceği en önemli özelliklerden biridir. Kitleniz blogunuza vardığında ve bu sayfada ne istediklerini bulamadıklarında, yapacakları bir sonraki şey daha fazla dalmak için bir arama düğmesi aramaktır.

Daha sık olmamakla birlikte, navigasyon çubuğunuzda arayacaklar ve bir arama düğmesi bulamıyorlarsa, birçoğu sitenizden ayrılacaklar, bu nedenle arama özelliğinin site genelinde sayfanızın üstünde hazır olduğunuzdan emin olun.

6. Fotoğrafçınızı Geliştirin

Bunu Fransız Alpleri’ndeki Balcon Sud Trail’de yürüyüş yaparken aldım.

Fotoğraf oyununuzu yükselterek kitlenizi okuma deneyiminizi geliştirebilirsiniz. Görsel yardımlar, bir seyahat içeriğinde büyük bir bileşendir ve blog yayınınıza eşlik etmek için iyi çerçeveli fotoğraflarla, izleyicinin içindeki fotoğrafçılığı sevdikleri takdirde bu yazıyla etkileşime girme olasılığı daha yüksek olacaktır. Sonuçta, biz insanlar görsel yaratıklarız.

Bulanık, düşük kaliteli fotoğraflar, içeriğinizin düşük kaliteli olduğu izlenimini verebilir, bu nedenle hikaye anlatımınızı engellemesine izin vermeyin.

7. Tasarımı pazarlama üzerinde feda etmeyin

Çok sayıda blogcu, pazarlama uğruna çok sayıda can sıkıcı pop -up ve afişle iyi okuma deneyiminden fedakarlık etme hatasını yaptığını gördüm. Gördüğüm en yaygın hata, bir sayfaya vardığımda, belirli bir bilgi ararken ve içeriği okuma şansım olmadan önce bültenlerine abone olmamı isteyen tam sayfa açılır pencere gibi görünüyor. Bu bir izleyiciyi kaybetmenin kesin bir yolu.

Kitlenizin yoluna giren ve aradıkları içeriğin önüne geçen herhangi bir pazarlama tekniğini kullanmaktan kaçınmak en iyisidir.

8. Süslü yazı tiplerini minimumda tutun

Blog tasarımınızın bir parçası olarak süslü bir yazı tipine sahip olmak, blogunuzu genel olanlardan ayırmanın harika bir yoludur, ancak aşırı kullanmayın. Yazı tipleri ile yukarıda ve öteye giden çok sayıda seyahat blogu gördüm ve kullandıkları yazı tipinin zayıf okunabilirliği nedeniyle blog yayınının ne hakkında olduğunu anlamayı neredeyse imkansız hale getirdim.

Süslü yazı tiplerini minimumda tutun. İyi bir kılavuz, süslü yazı tipleri kullanmak, biriyle sınırlamak ve yalnızca büyük başlıkta kullanmak istiyorsanız. Daha iyi bir okuma deneyimi için Open Sans veya Helvetica gibi içeriğiniz için çok daha okunaklı bir yazı tipi seçin.

9. İçeriğinizi tutarlı bir şekilde yapılandırın

Seyahat blogunuz için içerik oluştururken, zihninizde net bir yapı olduğundan emin olun ve blogunuz boyunca sürekli olarak yansıtmak için en iyi stili kullanın.

Bir başlık, en popüler yazı tipi boyutuna, ağırlığına ve renklere sahip bir başlık gibi görünmelidir. Aynı şey başlık ve aynı kalın ağırlıktan daha küçük bir yazı tipi boyutuna sahip başlık metni için de vücut metninin en küçük yazı tipi boyutuna ve normal yazı tipi ağırlığına sahip olması gerekir.

Bazı HTML’leri biliyorsanız, iyi bir başparmak kılavuzu H1 etiketini başlık olarak altyazı olarak H2, başlık olarak H3, bir alt başlık olarak H4 ve paragraflar için P kullanmaktır.

10. Yüzen İçeriği Sınırlayın

Daha önce tartışıldığı gibi, kitlenizin blogunuza bir cep telefonundan ve bu kadar sınırlı bir ekran gayrimenkulü ile gelmesi muhtemeldir, sadece ekranın% 15’ini kapsayan kayan bir kutunuz varsa kitlenizi çok daha fazla rahatsız eder.

Bunu düşünün, sabit bir üst navigasyon çubuğuna sahip bir seyahat blogunuz varsa, zaten kitle ekranının% 15’ini alıyorsunuz veReklamları%15 daha alan alt kısımlara koymayı seçtiyseniz. Bu, içeriğiniz için ekranın yalnızca% 70’ini bıraktığınız anlamına gelir. Bir manzara boyutu görüntüsü eklerseniz, bu%50 sürebilir ve daha sonra fotoğrafı geçmedikçe kitlenizin hiçbir şey okuması için yer bırakmayacaksınız.

Bu sadece kitlenize gereksiz rahatsızlık yaratır. Mobil kitlenizi aklınızda bulundurun ve seyahat blogunuzda yüzen içeriği sınırlayın.

Seyahat blogu da kullanıyor musunuz? Blogunuza bu tekniklerden ne kadar başvurdunuz? Listeden bir şey özledim mi? Seyahat blog endüstrisini biraz daha güzel hale getirmelerine yardımcı olabilmemiz için aşağıdaki yorumlarda bizimle paylaşın.

Bu makale gibi mi? İğnele!

Feragatname: Yoldaki Keçiler, Amazon Ortak ve diğer bazı perakendeciler için bir ortaklıktır. Bu, blogumuzdaki bağlantıları tıklarsanız ve bu perakendecilerden satın alırsanız komisyon kazanmamız anlamına gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *