Paris’te 5 gün nasıl geçirilir


Son Güncelleme: 1/19/20 | 19 Ocak 2020

Paris. Tüm dünyadaki en sevdiğim yerlerden biri ve görülmesi bir ömür sürecek bir şehir.

Şehre hatırladığımdan çok daha fazla kez gittim – bir süreliğine oraya bile taşındım – ancak yüzeyini zar zor çizdim.

Anlaşılır şekilde, Paris’e bir gezi planlamak zor. Kentin sunduğu her şeyi gördüğünüzü düşündüğünüzde, keşfedilecek yeni cazibe merkezleri, yeni kafeler veya yeni pazarlar buluyorsunuz. Bu şehrin katmanları var – bu yüzden onu çok seviyorum.

Çoğu gezgin, devam etmeden önce yaklaşık üç gün boyunca Paris’i ziyaret ediyor gibi görünüyor. Vurguları görüyorlar, bazı fotoğrafları çekiyorlar ve adım atıyorlar.

Üç gün hiç yoktan daha iyi olsa da, bence bundan çok daha fazla zamana ihtiyacın var. İdeal olarak, Işıklar Şehri’nin sunabileceğinin minimumunu görmek için satın almak için Paris’te en az beş gün geçirmeyi planlamanız gerektiğini düşünüyorum. Yapacak çok şey var.

Paris’e seyahatinizi planlamanıza ve ne göreceğinizi, ne yapacağınızı, nerede kalacağınızı ve nerede yeneceğinizi anlamanıza yardımcı olmak için, beş günlük bir ziyaret için önerilen seyahat planım (ve harcamaya karar vermeniz durumunda diğer bazı öneriler daha uzun!)

Paris Seyahat Planı Öne Çıkanlar

1. Gün: Champs-élysées, Arc de Triomphe, Latin Mahallesi ve daha fazlası!
2. Gün: Louvre, Musée d’Orsay, Musée de l’Orangerie ve daha fazlası!

3. Gün: Versay Sarayı, Père Lachaise Mezarlığı ve daha fazlası!

4. Gün: Eiffel Kulesi, Les Invalides, Holokost Müzesi ve daha fazlası!

5. Gün: Paris Yeraltı Gösterileri, Rue Mouffetard, Musée de Cluny ve daha fazlası!

Nerede Yenir: Paris’teki Favori Restoranlar

Paris’te Ne Görmeli: 1. Gün

İlk gününüzü Paris’te yürürken geçirin. Görülecek çok şey var ve şehrin parke taşı sokaklarında, parklarını ve mahallelerini dolaşarak yarım gün (veya bütün gün) geçirebilirsiniz. Kendinizi ücretsiz bir yürüyüş turu ile yönlendirmek istiyorsanız, bunlar gerçekten iyi:

Yürüyüşleri keşfedin

Şehir Ücretsiz Tur

Yeni Avrupa Turu

Ücretli turlar için kılavuzunuzu alın. Onlar yürüyüş gezileri (yanı sıra müze ve yemek turları) her türlü var. Her ilgi için bir şey var!

Ancak, yürüyüş turumu takip etmek istiyorsanız, Paris çevresinde bir “oryantasyon yürüyüşü” önerim:

Champs-élysées’ten başlayın ve Arc de Triomphe’ye bakın. Normalde bir çizgi yoktur ve gününüze başlamak için şehrin kapsamlı manzaralarını alacaksınız. Fransızların Mısırlılardan çaldığı Luxor Dikilitaşını göreceğiniz Champs-élysées ve Place de La Concorde ile dolaşın. 3.000 yaşın üzerinde ve 75 metre uzunluğunda. Bu meydan, 1789-1799 Fransız Devrimi sırasında insanları giydirdikleri yerdeydi.

Bir zamanlar 1800’lerde yanan bir saraya ev sahipliği yapan güzel bir bahçe olan Jardin des Tuileries aracılığıyla Champs-élysées’e yürüyün. Rue Rivoli’ye devam etmeden ve şehrin orijinal bölümüne île de la cité üzerindeki geçmeden önce Louvre’u durdurun ve hayran olun. Romalılar orijinal yerleşimlerini inşa ettiler.

Pont Neuf ve Henry IV heykelinin tadını çıkarın. Paris’teki birincisi olan bu taş köprü 1578’de inşa edildi. Tüm zamanların en sevdiğim kilisesine, Saint Chapelle’ye, olağanüstü 12. yüzyıl vitrayıyla geziniyor. Normalde bir çizgi vardır, bu yüzden iç mekanı görmek istiyorsanız geliştirme biletleri rezervasyonu yapın.

Bundan sonra, yeraltı Roma kalıntılarına gidin ve daha sonra dünyanın çok popüler Gotik Kilisesi Notre Dame’i ziyaret edin. 2019’da yangında hasar gördü ve kapalı, ancak yine de kalıntıları alabilirsiniz.

Sonra, güneye Latin mahallesine doğru ilerleyin. Bu bölge oldukça turistik ama ana sürüklemeden inerseniz, kendinizi yerel tatilcilerden uzakta olan sokakların ve kafe astarlı karelerde bir labirentte bulacaksınız.

Pantheon’u ziyaret edin ve Fransa’nın Batı’nın Jardin du Luxembourg’a doğru gitmeden önce çok sayıda popüler ölü vatandaşını onurlandırın, burada geri dönüp hayatın tadını çıkarabilirsiniz. Burada harika insanlar var ve şehirdeki en iyi parklardan biri.

Bundan sonra, Saint Sulpice’i görmek için kuzeye gidin. Da Vinci kodundaysanız, bu kilisede semboller ve gizli anlamlar bulmaya çalışacaksınız. Semboller sizi ilgilendirmezse, sadece bu yerin ne kadar görkemli olduğuna hayret edin.

Bu zamana kadar, öğleden sonra geç kalmalı ve bir kafede durmak, biraz şarap almak ve Paris yolunu geri almak için en iyi zaman olmalı.

Ô Chateau
Bu, beyaz bir şarap tadımı dersine katılmak veya beyaz şarap ve peynir öğle yemeğine katılmak için Paris’in en iyi yerlerinden biridir. Gıda bol ve şaraplar çok cömertçe dökülür ve doldurulmuş. Beyaz şarap sınıfını daha uygun olduğu için tavsiye ederim ve gün için gerçekten dolu olacaksınız; Ayrıca Fransa’daki beyaz şarabın tarihi hakkında da büyük ayrıntılara giriyor.

68 Rue Jean-Jacques Rousseau, 1. arrondissement, +33 1 44 73 97 80, o-chateau.com. Son dakika fırsatları için web sitesini kontrol edin. Fiyatlar 65 EUR civarında başlıyor.

Paris’te Ne Görmeli: 2. Gün

Louvre Müzesi

Bir milyondan fazla sanatla, yoLouvre’da bir ay geçirebilir ve hala her şeyi göremezsin! Özellikle ortaçağ sanatından zevk almıyorum; Benim için çok dindar ve sıkılmadan önce sadece Meryem ve İsa’nın çok fazla fotoğrafını görebiliyorum. Bununla birlikte, müze görülmeye değer ve tüm başyapıtları keşfetmek ve eski Kraliyet Sarayı’na hayret etmek için yaklaşık beş saat geçirdim. Eğer bir sanat tutkunu iseniz çok daha fazla zaman harcayabilirsiniz. Vurguları görmek istiyorsanız, birkaç saat geçirmeyi bekleyin.

Musée du Louvre, 1. arrondissement, +33 1 40 20 53 17, Louvre.fr. Açılış saatleri: M, TH, SA – SU (09:00 – 18:00), W, F (09:00 – 9:45), TU (kapalı). Giriş 17 EUR’dur. Ayrıca, her ayın ilk Cumartesi günü saat 18: 00-21: 45 arası tüm ziyaretçilere ücretsiz giriş sunarlar. ve Bastille Günü’nde (14 Temmuz). 26 yaşın altındaki AB sakinleri için giriş ayrıca ücretsizdir.

Oresay Müzesi

Louvre’a yakın olan Musée d’Orsay, Paris’teki en iyi izlenimci ve empresyonist çalışmayı barındırıyor. Avrupa’nın en büyük müzelerinden biri ve Paris’teki en sevdiğim müze. Şehirdeyken hep gidiyorum. Müze yılda 3 milyondan fazla ziyaretçi görüyor ve Degas, Monet, Manet ve Van Gogh dahil olmak üzere dünyanın tüm büyük sanatçılarının başyapıtlarına ev sahipliği yapıyor. Burada saatler geçirebilir ve asla sıkılamazdım.

1 rue de la légion d’ Honneur, 7. arrondissement, +33 1 40 49 48 14, Musee-orsay.fr. Açılış saatleri: TU – W, F – SU (09:30 – 18:00), TH (09:30 – 9:45), M (kapalı). Giriş 14 EUR ve ücretsiz ayın ilk Pazar günü.

Musée de l’Orangerie
Bu Monet Vitrini ile Vahşi Müze Günü’nü bitirin. Müze, iki düz oval odada bulunan sekiz goblen büyüklüğünde nymphéas (su zambakları) sergiliyor. Monet bu görüntüleri daha sonra hayatının daha sonra boyadı ve her biri gün ve sezonun farklı bir saatini temsil ediyor. Diğer eserleri de gösteren bir alt kat var.

Jardin des Tuileries, Place de la Concorde, 1. arrondissement, +33 1 44 50 43 00, Musee-Orangerie.fr. Açılış saatleri: W – M (09:00 – 18:00), son giriş 17:15, TU (kapalı). Giriş 9 EUR’dur, ayın ilk Pazar günü ücretsizdir.

Bütçe Seyahat İpucu: Paris Müzesi Geçidi’ni alın. Bu dört günlük geçiş 66 EUR’dur ve Paris’teki 50’den fazla müzeyi ve cazibe merkezini kapsamaktadır. Yukarıdaki tüm müzeleri kapsar, bu yüzden bu geçişi almak ve bu yazıda verilen tüm cazibe merkezlerini görmek için kullanmak sizi yaklaşık 50 EUR tasarruf edecektir! Ayrıca 52 EUR için iki günlük bir pas veya 78 EUR için altı günlük bir pas atabilirsiniz.

Avrupa’yı uzman gibi seyahat etmek ister misiniz?

Gelen kutunuza gönderilen aşağıdaki kılavuzları içeren en iyi Avrupa seyahat fikirlerimi ve ücretsiz bir planlama araç seti alın:

90 günlük sınırdan nasıl geçilir

61 anlayışlı seyahat ipuçları

En iyi paketleme kontrol listesi

En sevdiğim şirketler kullanmak

Adım adım gezi planlama kılavuzum

Bana seyahat ipuçları gönder!

Paris’te Ne Görmeli: 3. Gün

Versay Sarayı

Versay Sarayı’na bir geziden gerçekten zevk almak tam bir gün sürüyor. Paris’ten yaklaşık bir saat uzaklıkta, günü Château’yu keşfetmek için harcayın, çevredeki bahçelerde kaybolun ve Fransa’nın eski monarşisinin zarif yaşam tarzını ıslatın. Kraliçe için pitoresk manzaralar ve taze süt ve yumurta tedarik etmek için oluşturulan sahte bir köylü köyü içeren Trianon’un (Marie Antoinette’in mülkü olarak bilinir) mülkünü gördüğünüzden emin olun.

Versay büyük ve güzel bir bu yüzden ziyaretinizi acele etmeyin. Birçok insan sarayı önce, sonra bahçeleri ve sonra Marie-Antoinette’in mülkünü görür. Her şeyi tersine yaparsanız, kalabalıklardan kaçınabilirsiniz. Additionally, go on a weekday to avoid the worst of the crowds.

What’s the inside of the palace like? Here’s a video excursion of the palace of Versailles to whet your appetite:

Place d’Armes, Versailles, +33 1 30 83 78 00, en.chateauversailles.fr. opening hours: Tu–Su (9am–6:30pm), last entry at 5:45pm, M (closed).

“The Passport” ticket gives you admission to all the palace excursions (grounds, Trianon Palaces, and Marie Antoinette’s estate), the musical Fountain Show, the musical Gardens, and the exhibitions: 27 EUR (one day, with passport), 30 EUR (iki gün).

Père Lachaise Cemetery

Finish off the day with a train ride east of the city center to visit Paris’s a lot of popular graveyard, where you’ll see the graves of celebrities like Antonio de La Gandara, Honoré de Balzac, Sarah Bernhardt, Frédéric Chopin, Jim Morrison, Édith Piaf, Camille Pissarro, Gertrude Stein, and Oscar Wilde.

It’s a beautiful place for a quiet, reflective stroll. just make sure you’re out before it closes at 5:30pm.

LEARN MORE: checking out Père Lachaise Cemetery

What to SParis’te EE: 4. Gün

Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi Paris’in çok sayıda ünlü anıtıdır. 1880’lerde inşa edilmiş, aslında ilk inşa edildiğinde birçok insan tarafından sevilmemiştir. 324m (1,63ft) boyunda, tüm şehrin en iyi manzaralarını kullanıyor. Kalabalıkları yenmek için sabahın erken saatlerinde buraya gelin. Öğleden sonraya kadar beklerseniz, kendinizi saatlerce sırada beklerken bulacaksınız.

Daha sonra, çim üzerinde bir piknik yapın ve güneş ışığında ve manzaralardan zevk alın. Şehirde yapmayı en sevdiğim şeylerden biri.

Champ de Mars, 7. Arrondissement, +33 8 92 70 12 39, Tourefel.paris. Açılış saatleri: Yaz aylarında günlük (09: 00 -mid gece), yılın geri kalanında biraz daha kısa saatler. Giriş, ne kadar yüksek gittiğinize bağlı olarak kişi başına 10.40-25.90 EUR’dur.

Wander Rue Katibi
Eyfel Kulesi’nin yakınında yer alan bu cadde, iyi Parisli yemeklerle doludur. Keşfetmek için peynir, et, ekmek, sebze ve çikolata mağazaları bulacaksınız. Ben asla bir yığın yiyecek ve şarap olmadan bu caddeden uzakta yürümek.

Burada olsam da, bu sokakta yolumu yiyorum ve sonra daha sonra çok daha fazlasını alıyorum. Paris’teki en sevdiğim sokaklardan biri.

Paris kanalizasyon turu
Bu gezi kesinlikle dövülmüş bir cazibe merkezidir ve Eyfel Kulesi’nden çok uzak değildir. Paris’in kanalizasyon sisteminin ilginç tarihini öğreneceksiniz.

Bir “kanalizasyon turu” fikriyle ertelenebilirsiniz, ancak olmayın. Orada kokmuyor ve Modern Paris’in nasıl olması gerektiğini öğreneceksiniz. Uygun bir drenaj sistemi olmadan önce, şehirden atıklar nehirden yeni çıktı. Daha sonra hastalığı yaydı ve tüm bölgeyi kirletti ve tüm şehri riske attı. Şehir karmaşık bir kanalizasyon sistemi geliştirene kadar hastalıklardan kurtulabildi, ticareti iyileştirebildi ve bugün olduğu birinci sınıf şehre gelişti.

Not: Kanalizasyonlar 2020’de bir zamana kadar restorasyonlar için kapalıdır.

Les Invalides (Napolyon Mezarı)
Hôtel National des Invalides olarak da bilinen bu büyük kompleks, 1670 yılında Louis XIV tarafından yaralı askerler için bir sağlık tesisi olarak inşa edildi. Günümüzde Musée de L’Amée (Fransa Ordusu Askeri Müzesi) ve Napolyon Mezarı dahil olmak üzere çeşitli müzeye ve anıtlara ev sahipliği yapıyor.

Şimdiye kadar ziyaret ettiğim en ayrıntılı tarih müzelerinden biri ve düzgün bir şekilde görmek için en az üç saate ihtiyacınız olacak. Askeri tarih sıkıcı görünse de, bu müze gerçekten Fransa, Devrim ve Napolyon’un tarihidir. Derinliğinde büyüleyici ve olağanüstü. Daha fazla tavsiye edemem.

Place des Invalides, Musée de l’Armée, 129 Rue de Grenelle, 7. Arrondissement, +33 810 11 33 99. Açılış Saatleri: Nisan -Ekim – 10:00 – 18:00) ve her gün Kasım – Mart (10: 00-17: 00). . Giriş 12 EUR’dur.

Shoah Müzesi (Holokost Müzesi)
Fransa, anti-Semitizm ve Holokost hakkında olağanüstü bir sergi olmasına rağmen, Shoah Müzesi asla çok fazla insan çizmez. Buradaki bilgi ve koleksiyon gerçekten harika ve derinlemesine olduğu için gerçek bir utanç. Birçok Holokost müzelerine gittim ve bu dünyanın en iyilerinden biri ve derinlemesine. Şiddetle tavsiye ederim.

17 Rue Geoffroy L’Asnier, 4. Arrondissement, +33 1 42 77 44 72, Memorialdelashoah.org. Açılış saatleri: SU – F (10:00 – 18:00), TH (10:00 – 22:00), SA (kapalı). Giriş ücretsizdir ve her ayın ikinci Pazar günü saat 15: 00’te (İngilizce) ücretsiz rehberli gezi verilmektedir.

Paris’te ne görmeli: 5. gün

Paris Yeraltı Gösterimi

Paris’in yeraltı mezarları büyüleyici ama korkunç bir tatilci cazibe. Kilometrelerce devam ediyorlar (hiç kimse ne kadar uzağa bilmiyor) ve sınırsız dolambaçlı tüneller binlerce kemik barındırıyor. Tünellerin sadece küçük bir bölümü açık ve Paris’in büyümesi hakkında bir ton tarih ve bilgi var. Melezonların kendileri aslında ortaçağ boyunca şehrin kenarının çok dışında bulunan eski taş ocaklardır. Her zaman uzun bir çizgi vardır, bu yüzden biletinizi önceden çevrimiçi olarak rezerve edin ve dışarıda beklemeyin!

1 Avenue du Albay Henri R

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *