Gezginler için Veri Güvenliği için Saçma Kılavuz Kılavuzu


Son Güncellendi: 7/2/20 | 2 Temmuz 2020

Veri güvenliği, göz korkutucu (ve sıkıcı) bir konu gibi gelebilir, ancak her gezginin aşina olması gereken bir konudur. Bu konuk yazısında, çok fazla adaptörden Dave Dean, dünyayı dolaşırken verilerinizi nasıl güvende tutacağınız konusunda ipuçlarını ve tavsiyelerini paylaşıyor.

Veri güvenliğinden daha az cinsiyetli bir seyahat konusu varsa, ne olduğunu bilmiyorum. Yolculuğunuzu planlarken ve ıssız plajlar ve lezzetli yiyeceklerle ilgili rehber kitaplarda, haritalarda ve blog yayınlarında dirseklerinize kadar, kalp yarışınızı sağlayan yedekleme stratejileri veya dosya şifrelemesi olmayacaktır.

Ve bu biraz sorun.

Dünyanın dört bir yanında bir akıllı telefon, tablet veya dizüstü bilgisayar yapacaksanız, verilerinizi korumak gerçekten önemlidir. Kendinizi güvende tutmak için büyük bir çaba veya maliyet almaz – ancak eğer yapmazsanız, tüm seyahat fotoğraflarınızı kaybetme, kimliğinizin çalınması ve hesaplarının hacklenmesi ve kendinize bir teknoloji baş ağrısı vermek için ciddi riskiniz var Bu, yerel pansiyonda bir gece içmekten çok daha acı verici.

Aşağıda anılarınızı doğru şekilde desteklemenin, verilerinizi korumanın ve yaygın güvenlik hatalarından kaçınmanın ayrıntılı yolları bulunmaktadır. Aşağıdaki ipuçlarını ve önerileri izleyerek, kullandığınız ve yolda paylaştığınız teknoloji ve bilgiler hakkında asla vurgulanmayacaksınız.

Genel bilgisayarlardan kaçının

90’ların sonlarında seyahat etmeye başladığımda, internet kafeler çevrimiçi olmanın tek yoluydu. Hala Dar es Salaam’daki terli küçük bir dükkanda kırık bir klavyenin üzerine oturduğumu hatırlıyorum, yakınlardaki yoldan gelen dumanlar, ailemin hala hayatta olduğumu bilmesine izin vermek için dünyadaki en yavaş bağlantı ile savaşırken bulanık bir pus oluşturuyor.

On yıllar sonra, bu tozlu kafelerin çoğu kapandı. Güvenlik açısından, bu iyi bir şey. İnternet kafelerindeki veya hostel ortak odasının köşesindeki ramshackle eski masaüstleri de “Lütfen verilerimi çal” diyerek büyük bir işaret olabilir.

Niye ya?

Genellikle yıllar boyunca personel ve müşteriler tarafından kurulan her türlü bilinmeyen yazılımla doludur.

Güvenlik ve virüs güncellemeleri yapılmıyor – kimse işleri düzgün bir şekilde koruyacak kadar umursamıyor. Bir zamanlar sadece kendimi eğlendirmek için virüsler için bir hostel bilgisayarı taradım, ancak ilk birkaç dakikada 50 bulduktan sonra durdum.

Yazdığınız her şeyi yakalayacak, kullanıcı adlarına ve şifrelere benzeyen herhangi bir şey için üzerinden geçecek ve başkalarının kullanması için gönderecek anahtar loging yazılımını yüklemek çok kolaydır.

Kısacası, rastgele tarama dışında herhangi bir şey için genel bilgisayar kullanmaktan kaçının. E -postanıza, banka hesabınıza veya sosyal medyaya giriş yapmayın.

Kesinlikle halka açık bir bilgisayar kullanmanız gerekiyorsa, biraz daha güvenli hale getirmenin birkaç yolu vardır:

Para içeren hiçbir şey yapma. Bu, çevrimiçi bankacılık ve alışverişin sınır dışı olduğu anlamına gelir. Kredi kartı bilgilerinizi girmekten kaçının.

Mümkün olduğunca çok çevrimiçi hizmet için iki faktörlü kimlik doğrulama kullanın. Bunlar, bildiğiniz bir şeyi (şifre gibi) ve tek kullanımlık şifreler oluşturmak için sahip olduğunuz bir şeyi (bir SMS mesajı, telefon, parmak izi tarayıcısı veya özel uygulama) birleştirir. Hesap bilgileriniz çalınsa bile, kimse giriş yapmak için kullanamaz. SMS tabanlı kimlik doğrulama sistemleri, özellikle telefonunuz yurtdışında çalışmıyorsa, gezginler için bir sorun olabilir, bu nedenle Google Authenticator uygulaması gibi diğer seçeneklere göz atın. Önce telefonunuz veya tabletiniz.

USB çubukları yardımcı olabilir. Kendi dizüstü bilgisayarınız veya Android cihazınızla seyahat ediyorsanız ve bir şey yazdırmanız gerekiyorsa, paylaşılan bir bilgisayarda e -postaya giriş yapmak yerine dosyayı önceden bir bellek çubuğuna kopyalayın. Ayrıca ihtiyacınız olan yazılımı bir USB çubuğuna kopyalayabilir ve kullandığınız bilgisayarda yüklü şüpheli sürümler yerine bunu kullanabilirsiniz. Sadece Firefox Taşınabilir veya Chrome Portable gibi bir tarayıcı kullanmak bile iyi bir başlangıçtır. Kullanılabilir taşınabilir yazılım aralığını görmek için portableApps.com’a göz atın. Sadece virüsler için USB çubuğunuzu güvendiğiniz bir cihazdan düzenli olarak taramayı unutmayın.

Gizli/özel tarama modunu kullanın. Bu, bilgilerinizin kaydedilmesini önleyecektir. Ayrıca, kullandığınız tüm uygulamalardan çıkış yaptığınızdan ve sadece güvenli olmak için bitirdiğinizde bilgisayarı yeniden başlattığınızdan emin olun.

Kamu wi-fi kullanarak dikkatli olun

Kafeler, pansiyonlar, havaalanları ve hatta parklar ve kamusal alanlar genellikle herkesin kullanabileceği ucuz veya ücretsiz Wi-Fi sunar. Bazen bir sinyalin nereden geldiğini bilmek zordur, ancak görebilirsek, onu kullanmaya çalışacağız.

Sorunlar burada başlıyor.

Varsayılan olarak, bilgilerinizin çoğu kablosuz bir ağ boyunca hareket ederken doğru araçlara sahip herkes tarafından görülebilir. Şifreye ihtiyaç duyan ağlar, olmayanlardan çok daha iyi değildir-bu ay pansiyonunuzun Wi-Fi için kaç kişiye detaylar verildi? Kafe kara tahtadaki bu şifre en son ne zaman değişti?

You have to assume that other people can connect to the network you’re using. once they’ve done that, any data you don’t protect are at risk. someone can literally sit drinking a coffee in the corner while their computer scans and saves your personal information.

So what should you do?

First, always use a virtual private Network (VPN) when you’re abroad. In simple terms, a VPN lets you connect to a server somewhere else in the world and encrypts all of the information that passes between you and it.

Good free options include TunnelBear and CyberGhost, which can also be upgraded to unrestricted paid services.

I use Witopia PersonalVPN Pro. It costs as little as $3 USD/month and has worked in every country I’ve tried it in.

Additionally, be sure to look for a service that can be used with both laptops and mobile devices concurrently (so you can use both at the same time), and that specifically says it works in China. If it works there, it’s likely to work anywhere.

If for some reason you can’t use a VPN, at least protect your web browsing. While most sites have upgraded to the more secure “HTTPS” format, many sites still use the less-secure “HTTP” format. avoid these unsecured sites whenever possible (if you see a small padlock beside the website URL in the browser search box, then your data is safe and secure.)

Lastly, keep in mind that it’s much harder to intercept cellular networks than Wi-Fi. If you’re doing anything sensitive and have access to reasonably-priced cell data on your phone or tablet, use it.

Backup Your Data

Backing up your data while traveling is boring. Let’s face it, there’s always something much more interesting to do…right up to the point where you lose the thousands of photos you’ve taken on your trip, or the phone number and email address of everyone you’ve met.

Laptops get stolen, hard drives break, phones get dropped in the toilet, memory cards get corrupted. bad things happen, and you need to prepare for them.

There’s an old saying among geeks like me that data stored in one place doesn’t really exist. For travelers, this generally means copying new files to a different device as soon as possible, and to somewhere online not long after that.

There are many different approaches you can take, depending on the gear you travel with and what you need to back up. I’ll cover a couple of common scenarios, and you can find more detail here, here and here.

Traveling with a Laptop?
Before leaving on your trip, pick up a portable hard drive (they cost as little as $75 USD). Each night, copy the day’s photos from your camera or smartphone, then plug your hard drive in and back everything up. Now, even after you delete shots from your phone or camera SD card, you’ve still got two copies of them.

Theft, fire, or water damage can easily take out your camera, laptop, and portable drive all at once. To be completely safe, you also need an online backup. free options like Dropbox, iCloud, and Google plus are fine for storing a limited number of photos, and I used them for a couple of years.

If you’re using a Mac, the built-in Time machine does a good job of managing hard drive backups automatically. If you only want to copy photos, documents, and music to online storage, iCloud may fit your needs — you get 5GB of space for free and can easily buy more.

Don’t travel with a Laptop?
If you’ve decided not to carry a laptop on your trip, backing data requires a slightly different approach. The first challenge is copying photos from your camera to a smartphone or tablet — here’s how to do it for both Android and Apple devices, as long as you’ve got enough storage.

Once you’ve transferred your photos, it’s time to back them up to a different device. There are different ways to do this, but the easiest option is to buy an external hard drive that creates its own hotspot, then use the app it comes with to copy files backward and forward. added bonus: this is also a great way of carrying around a large movie or music collection without filling up your smartphone or tablet.

The easiest part of the process is backing your shots up online — it’ll even happen automatically if you copy the files from your camera into the right folder on your phone or tablet. Those with Apple devices can just enable iCloud, while Android users can achieve the same thing with the Dropbox. In either case, just pay for as much additional cloud storage as you need — it’ll be a few dollars a month in most cases.

Lastly, buy travel insurance. While it won’t save your photos should something happen, it will reimburse you for any lost, damaged, or stolen gear. Onsuz asla evden çıkmam!

Protect Your Data

Sometimes bad things happen no matter how careful you are. Laptops, tablets, and phones are attractive targets for thieves. While you can’t always prevent someone from stealing your gear, you can at least take a few precautions to stop them from accessing your data as well.

Always use a PIN Code or Password
The first step is to always set up a PIN code or password on your device. It only takes a fewSaniyeler yapmak ve sıradan hırsızlar için iyi bir caydırıcıdır. Dizüstü bilgisayarınızda, sözlükte görünmeyen ve kolayca tahmin edilemeyen uzun bir şifre kullanın. Telefonunuz veya tabletiniz PIN numaralarını dört basamaktan daha uzun destekliyorsa, bir tane kullanın – ve geçerli bir iPhone veya iPad modelini kullanıyorsanız, Touch ID parmak izi tarayıcısını da etkinleştirin.

Şifrelemeyi etkinleştir
Pin numaraları ve şifreler, gündelik gözleri kişisel bilgilerinizden uzak tutmak için iyiyse, şifreleme daha belirlenmiş snoops için aynı şeyi yapar. Birisi sabit sürücüyü dizüstü bilgisayarınızdan çıkarsa veya PIN numaranızı atlamayı başarsa bile, verileriniz korunur. Doğru şifre olmadan, bilgileriniz sadece rastgele karakterlerden oluşan bir koleksiyondur. Çoğu cihazda kurulumu kolaydır ve yeni iOS ve Android cihazlarda varsayılan olarak etkinleştirilir veya yakında etkinleştirilir.

Mac kullanıyorsanız, dosya kasası etkinleştirin.

Windows çalışanlar için Bitlocker kullanın.

Android’in son sürümlerinde şifrelemeyi etkinleştirmek için Ayarlar> Güvenlik> Telefonu Şifreleyin ve Talimatları İzleyin.

Tüm verilerinizi şifrelemenin birkaç saat sürebileceğini unutmayın, bu nedenle cihazınızı yakın zamanda kullanmanız gerektiğinde işlemi başlatmayın.

İzleme ve uzaktan silme
Prey, iPhone’umu bul ve Android Cihaz Yöneticisi gibi yazılımlar çalınan ekipmanınızı izlemek için çeşitli özellikler sunuyor. Konumlarını bildirebilir, fotoğraf ve video çekebilir, ses alarmları, ekranda mesajlar görüntüler ve daha fazlasını yapabilir ve birçok insanı teknolojileriyle yeniden birleştirmeye yardımcı olabilirler.

Dişliniz kaybolmadan önce ayarlandıklarından ve doğru çalıştıklarından emin olun!

Her şey başarısız olursa ve gadget’larınızın geri gelmemesine karar verdiyseniz, yukarıdaki yazılımlardan herhangi birine internete bir sonraki bağlandığında cihazınızdaki her şeyi uzaktan silmesini de söyleyebilirsiniz. En azından bu şekilde kişisel bilgilerinizi değil, yalnızca teknolojinizin kaybını yas tutmanız gerekir!

Birkaç ayrılık ipucu

Yukarıda ele alınan her şeyin yanı sıra, verilerinizi yolda güvende tutmanıza yardımcı olacak birkaç temel ipucu daha vardır:

Kötü adamları dışarıda tutmak için antivirüs yazılımı kullanın. AVG, yıllardır hem Windows hem de Android’de kullandığım iyi, ücretsiz bir anti-virüs sistemi yapıyor ve (ücretsiz olmayan) bir MAC sürümü de var. Mac kullanıcıları ayrıca Avast’ı (ücretsiz ve ücretli bir sürüme de sahip) kullanabilir.

Cihazınızı ve yazılımınızı düzenli olarak güncelleyin. Başka bir deyişle, güvenlik yamaları ve yeni yazılım sürümleri yüklemek için bu can sıkıcı istemleri göz ardı etmeyin – bir sebep için oradalar! İyi bir internet bağlantınız olana kadar bekleyin, sonra çalışmasına izin verin.

Her şey için aynı korkunç şifreyi kullanmak yerine, kullandığınız tüm farklı web siteleri ve hizmetler için benzersiz, süper güçlü şifreler oluşturmak için bir şifre yöneticisi kullanın. Şahsen LastPass kullanıyorum (masaüstünde ücretsiz, mobil cihazlarda ayda bir dolar), ancak başka seçenekler var. Şimdi sadece bir ana şifreyi hatırlamam gerekiyor – LastPass’ın kendisi için.

***
Seyahat ettiğinizde verilerinizi güvenli, güvenli ve korumak zor bir iş olmak zorunda değildir. Ayrılmadan önce her şeyi düzgün bir şekilde ayarlamak için biraz zaman ve para harcayın, gündüz ekstra hiçbir şey yapmanız gerekecek. Backups start automatically and only take a few minutes if you do them regularly. Şüpheli Wi-Fi bağlantılarında güvende kalmak iki tıklama gerektirir ve güçlü şifreler oluşturmak daha da kolaydır. Encryption takes care of itself once you set it up.

And doing all that is better than having your identity stolen, your bank accounts hacked, and watching every photo you’ve taken on your trip disappear off the back of a tuk-tuk.

Dave runs Too many Adapters, a site devoted to technology for travelers. A geek as long as he can remember, he worked in IT for 15 years. Now based out of a backpack long term, Dave writes about travel and tech from

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *