Anzac Hill, Todd Nehri’nin yanı sıra Alice Springs, Avustralya’nın


kısa bir tarihi, kasabanın haritadaki yerine baktım ve anında ilgiliydi. Hiç kıyıdan bu kadar uzakta olmamıştım: Alice Springs, en yakın okyanusta 1200 km uzaklıkta sıkışmış. Kıtanın ölü merkezi olan neredeyse son derece kalpte göründüğü gibi.

Hostel yöneticisi Roger, bu sefer bir sokak haritası çırptı ve etrafında karaladı. “Nehri takip et,” dedi bir gülümsemeyle. “Köşeye ulaştığınızda sola dönün, tepeyi göreceksiniz.” Biz check-in saatini beklerken görmek için konumlar tavsiye ediyordu.

Nehir yönünde, susuz ağaçlarla çevrili, yerde geniş bir oluk keşfetti. Todd Nehri bana üniversitemi hayat gibi hatırlattı: kuru, isteyen ve-belirli bir dereceye kadar-yoktu. Orada, ancak maruz kalan nehir yatağı herhangi bir aktivite benzeri olmaz. Nehir boyunca yürürken, bu nehrin kime seçildiğini sorgulamaya başladım. Bunun cevabı elbette, 1870-1901 yılları arasında Güney Avustralya genel müdürü olan bir telgraf öncüsü olan Sir Charles Todd. O zamanlar aptal benliğim nedenini merak etti.

Silinsizlik bir yana, bu nehir geçici olabilir, ancak Orta Avustralya’nın bu bölümünün tarihinde ve kültüründe dikkate değerdir. Avrupalılar 1871’de burada bir yerleşim kurmaya başladığında, nehrin uzun vadeli bir su birikmesi olduğuna inanıyorlardı, ancak daha sonra yılın% 95’i kuru olduğunu keşfetmek için. (Yani hayır, Bay Todd’dan sonra herhangi bir şekilde kuru olduğu için adlandırmadılar.) Nehir akarken, tortu yüklü su, Alice Springs’in merkezine sahip MacDonnell çeşitlerinden geliyor Eyre Gölü’ne Güney Avustralya’da.

Kavşağa çarptım ve Dönüşlü Discover Anzac Tepesi’ni, çok uzakta değil. Metal bir kemer, halı kaplı ama kayalık bir yamaç tepesine tırmanan merdivenli yolun adını ortaya çıkardı, burada iki bayrak rüzgarla zarif bir şekilde dans etti: Avustralya Ulusal Bayrağı ve Kuzey Bölgesi bayrağı. Basit bir yükselişti, ancak sert yüksek-noon güneş onu biraz daha yorucu hale getirdi. Siteyi çevreleyen banklardan birini ilan ettim ve nefesimi yakaladım ve daha sonra işaretleyicilerle tek tek gittim.

ANZAC, Avustralya’nın yanı sıra Yeni Zelanda Ordusu Kolordusu’nun yanı sıra bu anıtın başlangıçta adamın onuruna ve I. Dünya Savaşı’nda en büyük fedakarlığı yapan kadınların onuruna geliştirildi. Katıldığı mükemmel savaşlarda Avustralya’ya hizmet eden herkese övgüde bulundu. Anıt, Rev. Harry Griffiths tarafından tasarlandı ve Alice Springs’in ilk posta müdürü Dudley Adamson tarafından açıklandı. 25 Nisan’da her yıl yerinde bir anma hizmeti düzenleniyor.

Tepeye kolay tırmanma.
Avustralya bayrakları ve kuzey bölgesi gururla sallanıyor
Anzac Hill de aynı şekilde, kasabanın nefes kesen panoramik manzaralarını sağlayan inanılmaz bir gözetleme: Alışveriş merkezlerinden yapılan düz kasaba manzarasından ve mağazalardan, gururla uzak duran tutuklama tırmanışlarına kadar. Sitenin etrafında kasabanın kısa bir tarihini anlatan birkaç işaret var. Anzac Hill’in üstünde görüldüğünde belirgin hale gelen küçük bir yerleşim. Bununla birlikte, 28.000’den fazla nüfusla, bu bit kasaba gerçekten bölgenin en büyük üçüncüsüdür.

Anzac Hill’in üstünde şehir merkezinin görünümü.
Anzac Hill Lookout’tan Görünüm
Aborjinler için Alice Springs, mparntwe olarak anlaşılır. Yöntem Avrupalılar gelmeden önce, 30.000 yılı aşkın bir süredir evi çağıran Aborijin Aranda (Arrernte) insanları için önemli bir yerdir. Kıtanın bu kısmı ile ilk kez Adelaide’den Darwin’e kadar bir güney-kuzey yolu kuran John McDouall Stuart’dı.

Kasaba, İngiliz adını on yıl sonra, İngiltere’nin bölgede bir radyo tekrarlayıcı istasyonu inşa ettiğinde Sir Charles Todd’un diğer yarısı olan kadın Alice Todd’dan aldı. 1887’de alüvyon altın bulundu ve Alice Springs’e yerleşmek için insanlara çekildi. II. Dünya Savaşı kırıldığında, kasaba Avustralya ordusu için önemli bir sahneleme üssü oldu. Aynı şekilde, Japonya’nın Darwin’i havaya uçurduğunda silahlı kuvvetler işçileri için geçici ev oldu. Savaş sırasında kasabanın altyapılarının çoğu geliştirildi. 1960’larda hükümet burada ABD ile ortak bir savunma izleme üssü kurdu. Bugün, Alice Springs daha çok bir turist merkezi gibidir ve Outback’in Kral Kanyonu ve Uluru da dahil olmak üzere en önemli turistik yerlerinin çoğuna en yakın önemli bir yerleşim.

Nerede kalır: Alice Springs Yha Hostel, şehir merkezinin kalbinde ekonomik konaklama sunmaktadır. Kanguru Dundee Tours ve Outback Turları (Uluru’ya) benzer şekilde mevcuttur.

KehanetK burada: Alice Springs Yha Hostel.

YouTube için daha fazla ipucu ⬇️⬇ates

İlgili Mesajlar:

4 Kakadu Milli Parkı Günü Turumuzun Önemli Noktaları, Avustralya

Kakadu Milli Parkı, Avustralya’da Ubirr Rock Art Walk

Freshies, Saltties ve Kuşlar: Mary River Sulak Alanları Turu, Kakadu Milli Parkı, Avustralya

Alice Springs Yha Hostel: Alice Springs, Avustralya’da nerede kalır

Kings Canyon Rim Walk, Avustralya

Darwin, Avustralya’da Mindil Beach Sunset Pazarı

Darwin Bir Bütçe: Ücretsiz Güzergah ve Seyahat Kılavuzu

Avustralya Vizesi: Talepler ve İnternet Uygulamasında

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *