Lecce, İtalya’da Nerede İçilir – Salon Keeper 1933


Güneydoğu İtalya’daki Lecce sokaklarında yürürken zaman içinde geri adım atmak gibidir. Ancak salon kaleci 1933’te bir kokteyl yudumlayarak, zaman yolculuğunu neredeyse tadabilirsiniz. İtalya’nın Lecce kentinde yer burası.

İnsanlara Puglia’yı kontrol ettiğimizi ilk söylediğimizde, Lecce’yi ziyaret etmemizi söylediler. Sansasyonel Barok mimarisi, bir tarih duygusu ve elbette Güney İtalyan misafirperverliği bekliyorduk.

Beklemediğimiz şey, şimdiye kadar bulunduğumuz en iyi konuşma çubuklarından birini bulmaktı. Ve bu sürprizler de bitti.

Lecce, İtalya

Lecce’nin çarpıcı Barok mimarisi, onu ‘Güney Floransa’nın takma adını kazandı.

Yine de bunun tamamen doğru olduğunu düşünmüyorum.

Bu Barok şehrinin zarif bir şekilde ufalanan render, süslü kemerler ve uzun kare beyaz duvarları bana Havana, Küba’yı çok daha fazla hatırlattı.

Ve sıcak gün muhteşem bir akşama döndükçe, gece passegiata başlar ve yerliler şehirlerinin sokaklarını gezmek için ortaya çıkar. Lecce, günün acelesi ve sıcaklığından çok daha fazla yaşamla ilgilidir ve Küba’nın bu tonları tekrar var.

Sosyal yaşam, MÖ 200’lerde kurulan bu eski yerin her köşesine genişler (Floransa’dan 150 yıl önce çok teşekkür ederim). Akşam sokaklarındaki yaşamla ilgili şehirle, dükkanlar, restoranlar ve barlar bir kez daha meşgul.

Öyle bir akşam oldu ki gerçekten çok özel bir bar keşfettik.

Salon Keeper 1933, Lecce, İtalya

Şehrin kendisi Antik Romalıların ayak izlerini hissetti ve özel ünlü Barok mimarisi – Barocco Leccese – 400 yıldan fazla bir süre öncesine dayanırken, 1930’ların dikkatimizi çeken salıncak ve şıktı.

Bir duvarın kalın, yumuşak kireçtaşı tuğlalarına kesilmiş küçük bir sokak seviyesi penceresinden, salon kaleci 1933’ün ‘yan çubuğu’ kendisini bize sundu.

Ayaklarımızı dinlendirdiğimiz ve bir içki için umut verdiğimiz için iki barikat ve küçük pencere masasını aldık. Soğutulmuş caz melodileri pencereden dans etti, ardından dostça bir yüz geldi.

Giuseppe içecek siparişimizi almak için buradaydı.

Kokteyller

Bilmeden, evdeki en iyi koltuğu seçmiştik.

Pencerede koltuklarımızdan, doğrudan çubuğun arkasında ve harika insanları izlemek için sokakta yukarı ve aşağı görebiliyorduk. Bizim de bize Giuseppe ve onun karıştırma becerilerine doğrudan erişim verdi.

İlk olarak bizi olağanüstü bir negroni ve bir cin kokteyli özel menüden karıştırdı.

Etkiledim, sonra birkaç cin martini istedik.

“Hangi cin istiyorsun?” Diye sordu Giuseppe.

Bar son derece iyi stoklanmıştı. ve hatta bazı yerli zanaat cinleri tuttu. Muhtemelen bildiğiniz gibi, yerel ürünleri denemeyi seviyoruz-özellikle küçük bir damıtıcıdan geldiğinde!

Yerel bölgeden baharatlı bir bina çırçır seçtim ve Bayan Romance ek olarak kuzeyden daha yumuşak bir seçenekle cazip oldu. Her ikisi de olağanüstü martini yaptı – ama belki de bu da barmene kredi puanları.

Çubuk

Koltuklarımızdan çubuğun içinde küçük bir yol görebiliyorduk, ama hiçbir şey bizi tam görünüm için hazırladı.

Bu çubuktaki ayrıntı seviyesi zihnimizi havaya uçurdu. Süslü aynalar, Chesterfield kanepeleri, eski 30’ların tarzı telefonlar, masalarda kasırga lambaları, bir gramofon, dönem sanatı – hatta bardaki peçete tutucusuna – mükemmeldi.

Hiç şüphe yoktu ki, 1930’ların düşünmüyorsa, yıllarca ve yıllardır içecekler servis ediyorduk.

Çok yanılmıştık.

Şimdiye kadarki en büyük sürprizimizin zamanı gelmişti: Salon kaleci 1933 bir yıl bile açık olmamıştı.

Üçüncü içecek bir cazibe

Elbette araştırma ve gazetecilik bütünlüğü adına Salon Keeper 1933’e geri dönmeliydik.

Bu sefer müşteri geri kalanı ile çubuğun önünde oturduk. Akşamın erken saatlerinde hava sıcaktı ve geri vibe bizim ayarımıza uygun. Çocuklar oynadı, yetişkinler konuştu ve küçük Piazza’da, San Niccolo Dei Greci’nin neoklasik cephesi kilisesi caddeyi noktaladı.

Salon kaleci 1933’ten, ince kokteyllerimiz ortaya çıktı ve tüm kutuları işaretleyen nadir yerlerden birini keşfetmenin tatmin edici hissi kalplerimizi doldurdu.

Salon kaleci 1933

Piazzetta Chiesa Greca 16
Lecce, İtalya

FB: @SaleKeeper1933
IG: @SaleKeeper1933

Puglia’daki hikayelerimizin çok daha fazlası için favoriler kütüphanemize gitmek için buraya tıklayın.

Ve bir bütün olarak İtalya hakkında çok daha fazla bilgi bulmaya çalışıyorsanız, hikayelerimiz için buraya tıklayın.

Hiç yanlışlıkla uzaktayken Salon kaleci 1933 gibi gizli bir elmas keşfettiniz mi? Yorumlarda bize bundan bahsedin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *